Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

5. Sınıf İşlemlerde Parantezi İlk Kim Kullandı?

5. Sınıf İşlemlerde Parantezi İlk Kim Kullandı?

Parantez işareteni matematikte ilk kullanan kişilerin 1608 yılında Alman matematikçi Cristopher Clavius ve 1629 yılında Hollandalı matematikçi Albert Girard olduğunu biliyor muydunuz?

Christopher Clavius (25 Mart 1538 – 12 Şubat 1612), Alman cizvit matematikçi ve gök bilimci. Gregoryen takvimin ana mimarıdır. Hayatının son yıllarında Avrupa'nın en saygıdeğer astronmuydu ve kitapları 50 yıl boyunca astronomi konusunda Avrupa'da ve misyonerler tarafından açılan daha uzak coğrafyalarda açılan okullarda kullanılmıştır.

Erken hayatı hakkında çok fazla bilgi yoktur. 1555 yılında cizvit olmuştur. Portekiz Coimbra Üniversitesi'ne devam etmiştir. Burada muhtemelen ünlü matematikçi Pedro Nunes ile teması olmuştur. Buradan Roma'da bulunan Cizvit okulu Collegio Romano'da din eğitimi almıştır. 1579 yılında 1579 yılında takvim reformu ile ilgili görevlendirilmiştir. Önerdiği takvim, 1582 yılında, Papa XIII. Gregory emri ile Katolik ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bu takvim Gregoryen takvim ismi ile tüm dünyada kullanılmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın