Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

7. Sınıf Permütasyon Konu Anlatımı

7. Sınıf Permütasyon Konu Anlatımı

daltonlarA = { 1, 3, 5, 7 } kümesinin elemanlarını kullanarak rakamları birbirinden farklı 2 basamaklı kaç sayı yazabileceğimizi bulalım.

13, 31, 15, 51, 17, 71, 35, 53, 37, 73, 57, 75’tir. Bu şekilde 2 basamaklı 12 tane sayı yazabiliriz.Yazılacak sayının birler ve onlar basamaklarından birine 4 farklı rakam, diğer basamağa üç rakam yazılabildiğinden bu işlemi, saymanın çarpma kuralına göre; 4.3 = 12 şeklinde de yazabiliriz.

“Bir kümenin elemaniannın farklı dizilişlerinin her birine permütasyon denir.n, r € N ve r < n olmak üzere n elemanlı bir kümenin r elemanhı permütasyoniannın sayısı;

Üç marangoz; kayın, ladin, dişbudak, mee ve ardıç ağaç çeşitlerinden birini kullanarak mobilya yapmak istiyorlar. Marangozlardan her birinin farklı ağaç türü kullanarak kaç değişik şekilde seçim yapabileceklerini bulalım.

5 çeşit ağaç vardır. Her bir marangoz birbirinden farklı birer ağaç çeşidi kullanacağından ilk marangoz 5 farklı, ikinci marangoz 4 farklı, üçüncü marangoz 3 farklı ağaç çeşidinden birini seçebilir.
Bu durumda üç marangoz 5 . 4 .3 = 60 farklı şekilde birer çeşit ağaç seçebilir. Aynı sonuca 5 elemanlı bir kümenin 3 elemanlı permütasyonlarını kullanarak da ulaşabiliriz.

7-sinif-permutasyon-1

 

1! = 1
0! = 1’dir.

 

Share this post

Bir cevap yazın