Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

7.Sınıf Tablo ve Grafikler

7.Sınıf Tablo ve Grafikler

TABLO Çeşitli araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilerin grafik hazırlamaya yardımcı olması amacıyla çizelge halinde gösterilmesidir. Burada verilen bilgiler sınıflandırılmış şekilde olduğundan daha kolay göze çarpar.
Tablo ve grafİkler-tablo.jpg
TABLO ÖRNEĞİ

GRAFİKLER
A. TANIMI
İstatistiksel çalışmaların sonucunda elde edilen bilgilerin şekilresim ve çizgilerle gösterilmesine grafik denir. Başlıca grafik çeşitleri;
a. Şekil grafiği
b. Çizgi grafiği
c. Sütun grafiği
d. Daire grafiğidir.

Elde edilen bilgilerin grafiklerle göstermek göze hitap ederek sonuçların daha anlaşılır olmasını sağlar.

GRAFİKLERİN HAZIRLANMASI
İstatistik ( sayımlama) belirli bir amaca yönelik veriler toplama tablo ve grafiklerle özetleme sonuçları yorumlama örneklerden elde edilen sonuçları genelleme çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma ve gözlem ilkelerini kapsayan bilime denir.

İstatistik bilimsel yöntemler kullanarak elde ettiği bilgileri matematiğe uygular böylelikle bazı sonuçlara varır. Varılan sonuçların sağlıklı ve güvenilir olabilmesi için elde edilen bilgilerin düzenli iyi toplanmış ve herhangi bir etki altında kalınmadan yapılmış olması gerekir.

Yapılan araştırmalarda yapıldığı birimlerin hepsini incelemeye olanak yoksa birimlerden örneklem seçilir. Örneklem seçilerek yapılan bilgi toplama işlemine örnekleme denir.
Gerekli bilgiler toplandıktan ve toplanan istatistik bilgilerin özetini
yapıldıktan sonra bilgilerin toplu olarak görülebilmesi ve kolay anlaşılıp yorumlanabilmesi için grafikler kullanılır.

Grafikler günlük hayatta çok kullanılır.
Bilgilerin daha kolay anlaşılmasını ve daha çabuk yorumlanabilmesini sağlar.
Resim daire sütun ve çizgi grafiklerini inceleyerek bu grafiklerdeki bilgileri kolaylıkla yorumlayabiliriz.

ŞEKİL GRAFİKLERİ
Şekil grafiklerinde sayılar şekil ya da resimlerle gösterilir.Grafiğin altında da her şekil veya resmin kaç sayıya karşılık olduğu belirtilir.Şekil yarım ise o sayının yarısını gösterir.
Tablo ve grafİkler-ekilgrafii.jpg
ÇİZGİ GRAFİKLERİ
Çizgi grafikler zaman içindeki aralıksız olan verileri gösterebilir.Çok yönlü olarak kullanılabilirler.Bir yatay ve bir dikey çizgi çizilerek araları eşit olarak bölünür.Şekil grafiklerinde sayılar şekil ya da resimlerle gösterilir.Grafiğin altında da her şekil veya resmin kaç sayıya karşılık olduğu belirtilir.Şekil yarım ise o sayının yarısını gösterir.
Tablo ve grafİkler-cizgigrafik.jpgTablo ve grafİkler-cizgrtablosu.jpg

Yukarıdaki grafikte bir bisikletlinin her dakikanın sonunda aldığı yol gösterilmiştir.Grafiğe bakarak bisikletlinin hangi dakikalar arasında ne kadar yol aldığı bulunabilir.Örneğin 3. ve 4. dakikalar arasında bisikletli 1250 metrede 1750 metreye ulaşarak 500 metre yol almıştır.

SÜTUN GRAFİKLERİ

Bu grafiklerde değerler sütunlarla gösterilir.Dikey ve yatay çizgiler çizilerek eşit aralıklara bölünür.Değerler işaretlenir.Sütunlar bu işaretlere kadar uzatılarak grafik oluşturulur.
Tablo ve grafİkler-9027d1274772890-sutungrf.jpg
Yukarıdaki sütun grafiğinde bir yerin bir yıllık yağış miktarı gösterilmiştir.

DAİRE GRAFİKLERİ

Bir daire çizilerek verilen veriler yüzdelerine uygun şekilde yerleştirilerek daire grafiği oluşturulur.
Tablo ve grafİkler-dairegrf.jpg
Yukarıdaki daire grafiğinde bir ailenin aylık gider dağılımı gösterilmiştir.

Share this post

Bir cevap yazın