Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

8. Sınıf Kareköklü Sayılarla Bölme İşlemi ve Ondalık Kesirlerin Karekökü

8. Sınıf Kareköklü Sayılarla Bölme İşlemi ve Ondalık Kesirlerin Karekökü

Bölme işlemi yaparken;

Katsayılar ( kök dışındaki sayılar ) birbirine bölünür, kök içindeki sayılar da birbirine bölünür.Bulunan sonuçlar ise uygun yere yazılır. Yani; katsayılar katsayı kısmına, kök içi de kök içindeki kısma yazılır.Kareköklü sayılarda çarpma ve bölme işleminde aynı kök içindeki sayıları birbirinden ayırabiliriz, tam tersi olarak ayrı köktekileri aynı kök içine de alabiliriz.

Aşağıda yapılmış olan bölme işlemini inceleyelim.

1231268635kare1cu8

1) Örnekte 8 ile 2 katsayı, 6 ile 3 kök içindeki sayılardır. Katsayıları birbirine, kök içlerini de birbirine bölünür. Bulduğumuz sonuçlar ve   yi uygun yerlerine yazdık.

2) Bu örnekte ise kök içindeki sayılar birbirine bölünemediği ve sadeleşemediği için kökleri birbirinden ayırdık. Ayrı ayrı kök dışına çıkardık. Sonucu   olarak bulunur.

3) Bu örneğimizde bize bir ondalık sayı verilmiş ve ondalık sayımızı önce kesirli olarak yazarız. Sonrasında ise ayrı kök içinde yazılır. Daha sonrasında kök dışına çıkararak sonucu   olarak bulduk.

4) Bu örneğimizde öncekinin tersini yaparak, ayrı kök içindeki sayıları tek kök içine aldık, sadeleştirme işlemini uygulayarak sayımızı kök   olarak bulduk. Sonrasında ise kökümüzü tekrardan birbirinden ayırdık, kök dışına çıkardık ve sonucu   olarak bulduk.

 

karekok-bolme-1

 

karekok-bolme-2

Share this post

Bir cevap yazın