Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

5. Sınıf Açı Oluşturma ve Açı Çeşitleri

5. Sınıf Açı Oluşturma ve Açı Çeşitleri

5-sinif-aci-1Bu yazımızda 5. sınıf öğrencilerimiz için açı oluşturma ve açı çeşitleri konusunu paylaşaçağız. Açının okunuşu, dar, dik ve geniş açı hakkında merak ettiklerinize yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yandaki açıyı B, ABC ya da CBA açısı olarak okuruz. Bu açı sembolle \widehat{ABC}  veya \widehat{CBA} şeklinde gösterilir. Bu açının ölçüsünü, m(\widehat{ABC})=70^{\circ}  , m(\widehat{CBA})=70^{\circ} veya m(\widehat{B})=70^{\circ} olarak ifade ederiz.

5-sinif-aci-02
Açıları açıölçerle şekilde görüldüğü gibi ölçeriz.

Açı Çeşitleri
Dik Açı :
Ölçüsü 90° olan açılara dik açı denir. Aşağıda verilen resimlerdeki doğru parçalarının arasındaki açıların ölçüleri 90° dir.

 

 

 

5-sinif-aci-03

Bir açının ölçüsünün 90° olup olmadığını belirlemek için köşesi 90° olan kâğıt, gönye, kitap ve silgi gibi araçları kullanırız.

Dar Açı :

Ölçüsü 90° den küçük olan açılara dar açı denir.

Birlikte Yapalım
5-sinif-aci-04Yanda verilen açının ölçüsünün dar açı olup olmadığını belirleyiniz.5-sinif-aci-05

Çözüm
Yandaki açının 90° den küçük olduğunu belirlemek için bir defterin
köşesindeki dik açıyı referans olarak kullanabiliriz. Yandaki açının kolları defterin 90° lik köşe açısından küçük olduğu için açı dardır.

Geniş Açı :

Ölçüsü 90° ile 180° arasında olan açılara geniş açı denir.
Birlikte Yapalım
5-sinif-aci-06Yanda verilen açının ölçüsünün geniş açı olup olmadığını 5-sinif-aci-07
belirleyiniz.

Çözüm
Yandaki açının 90° den büyük olduğunu belirlemek için bir gönyenin dik açısını referans olarak kullanabiliriz. Yandaki açının kolları gönyenin 90° lik köşe açısından  büyük olduğu için açı geniştir.

 

 

 

 

Share this post

Bir cevap yazın