Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

5. Sınıf Paralel Doğru Parçası Çizme

5. Sınıf Paralel Doğru Parçası Çizme

Bu dersimizde doğru parçalarına paralel doğru çizme konusunu işleyeceğiz.  Doğru parçaları da doğrular gibi paralel olabilir. 

Birlikte Yapalım – 1

paralel-dogru-cizme-1AB doğru parçasına paralel ve uç noktalarındanparalel-dogru-cizme-2 biri  K noktası  olan bir doğru parçası çiziniz.

ÇÖZÜM: Paralel çizmek için kendisi ya da uzantısı AB doğru parçası ile  kesişmeyecek şekilde bir doğru parçası çizelim.

İki doğru parçasının paralel olması için doğru parçaları arasındaki uzaklığın değişmemesi gerekir. AB ve KC doğru parçaları kesişmezler yani paraleldirler. [AB]//[KC]

 

Birlikte Yapalım – 2

paralel-dogru-cizme-7

 

 

 

Yandaki ED doğru parçasına paralel ve uç noktalarından birisi F  olan doğru parçası çiziniz.

 

 

 

Çözüm: 

Uç noktalarından biri F noktası olan ve DE doğru parçasına paralel, farklı uzunlukta birçok doğru parçası çizebiliriz.
I. yol:

paralel-dogru-cizme-3

 

Enoktası, D noktasının 1 birim solunun 2 birim aşağısındadır. DE  doğru parçasına paralel çizmek için F noktasının 1 birim solunun 2 birim aşağısına bir G noktası koyalım. G noktasını, F noktası ile birleştirerek doğru parçasını çizelim.  DE ve FG doğru parçaları kesişmezler yani paraleldirler.
[DE]//[FG ]

 

 

 

 

II. yol:

paralel-dogru-cizme-4

 

DE doğru parçası üzerindeki E noktasının F noktasına göre konumuna dikkat edelim. F noktası, E noktasının 2 birim sağının 1 birim aşağısındadır. DE doğrusuna paralel çizmek için D noktasının  da 2 birim sağının 1 birim aşağısına bir L noktası koyalım. L noktasını F noktası ile birleştirerek doğru parçasını çizelim.

DE ve LF doğru parçaları kesişmezler yani paraleldirler. [DE]//[LF]

 

 

III. yol:

paralel-dogru-cizme-5

 

Paralel doğru parçaları farklı uzunluklarda olabilir. Yukarıdaki GF  ve FL doğru parçalarını farklı ölçülerde uzatıp, kısalttığımızda her seferinde ED doğru parçasına paralel bir doğru parçası elde ederiz. Örneğin FM doğru parçası, ED doğru parçasına paraleldir. [ED]//[FM]

 

 

 

Birlikte Yapalım – 3

paralel-dogru-cizme-6Yanda verilen karenin kenarlarını oluşturan doğru parçalarını inceleyiniz ve paralel olanları belirleyiniz.

Çözüm: 
FGHK karesinin karşılıklı kenarları paraleldir.
[KF]//[GH]  ile [KH] [FG]

 

 

Share this post