Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

Dâhiler Ağaçta Yetişmez

Dâhiler Ağaçta Yetişmez

tree-266896_640Dahiler ağaçta yetişir mi? yetişir belki, bilmediğimiz topraklarda bilmediğimiz ülkelerde vardır ama en azından ben bilmiyorum. Dahiler ağaçta yetişmeyebilir ama dahilerin yetişmesi için gerekli ortamın hazırlanması dahilerin kendilerini bulmalarını ve daha fazla ürün ortaya çıkarmalarını sağlayacaktır. 

Ortaya koydukları ürünlere bakarak veya buluşlarını incelenerek, genel olarak dahiler; yaşadığı devrin dışında anlaşılabilmiştir. Teknolojinin çok hızlı ilerlediği günümüzde belki de bu kadar vakit hiç bir zaman olmayacak. Bizimle aynı havayı soluyan, aynı sofraya oturan aynı sınıfı paylaştığımız nice dahiler belki de hiç bilinemeyecek. Bir önceki yazımda dahilerin test kitabı ile bir yere varmayacağından bahsetmiştim. Yanlış giden neyse onu bulup düzeltmek gerekir diye düşünüyorum. Sadece yetişmez deyip bırakmak işin kolayı, kendimce neler yapılabilir bunları sizinle paylaşacağım. Yazılarıma katılmayabilirsiniz, farklı düşünüyor olabilirsiniz. Dediğim gibi yazdıklarım beni bağlar..

Bir dâhinin yetişmesinde ortam önemlidir, aslında yazının başlığı "dahi nasıl ortamlarda kendini daha erken keşfeder" olsa daha doğru olacak, o zamanda klasik başlık olurdu.

Öncelikle çocuklarını anlayan ve tanıyan ailelerde dehanın ortaya çıkması muhtemeldir. Çevresinden etkilenmeyen, evladını yarış atı gibi yetiştirmeden farklılıklarını iyi tespit etmiş aileler dahi seviyesinde olmasa bile elindeki potansiyeli çok iyi kullanan bireyler yetiştirebilir. Einstein’ı resim çizmeye zorlasak, Van Gogh’u fizik sınavlarına hazırlasak, dünya hiçbir zaman bu isimleri duymayacaktı.

Amir Khan filmleri her zaman Hoşuma gitmiştir, filmlerinde istemenin ve farklı düşünmenin önemi üzerinde durmuştur, eğitimde olaylara farklı bir pencereden bakmamı sağlamıştır. Her çocuk özeldir filminde disleksi hastası bir çocuğun yaşadığı sıkıntıyı fark edip eğitimini baştan alıp, resim konusundaki dehasını keşfedişi anlatılıyor. Oradaki çocuk istemeye istemeye geldiği yatılı okul onun ortaya çıkması için bir yetişme ortamı olmuştu, ailesinin yanında kalmaya devam etseydi hayatını problem çocuk, problem insan, uyumsuz bir fert olarak geçirmeye devam edecekti. Albert-einsteinagac-r

Çocuğun ortamı, araştırmaya bilgiye ulaşmaya elverişli olmalıdır. Şöyle olmamalı ama dahi yetiştiriyorum diye daha okuma yazmayı öğrenmemiş çocukların odaları bir sürü bilim dergisi ve kitaplarla doldurulmamalı, son derece sade olmalı ve ilgi ve yeteneği doğru tespit edilip kademe kademe önce bilmesi gerekenleri öğrenmeli, ilgi duyduğu alanda basamak basamak ilerlemelidir. Altı doldurulmamış bir dahi, daha önceden keşfedilmiş bilgileri düzenli bir şekilde vermezseniz aradaki boşlukları doğru veya yanlış kendince dolduracak ve onun yetişmesini engelleyecektir.

Dâhinin soruları, evlerimizdeki dâhiler veya üstün potansiyeli bireyler hayatının ilk dönemlerini soru sorarak geçirirler, eğer biz sorulara net cevaplar vermez veya sorularını cevapsız bırakırsak, bir ağacın dallarını keser gibi zamanla kuruyup gitmesine sebep olabiliriz. Soruların bir kısmı anlamsız olsa da aynı soruyu tekrar tekrar sorsa da biz cevap vermeye devam etmeliyiz.

Hep anlatılır Edison ampulü bulmak için 1000 deneme yaptı diye, aramızda çocuğumuzun 1000 defa değil 10 defa hata yapmasına müsaade edebilecek var mı? Peki, Edison’un 1000 defa hata yapmasına imkân verilmeseydi. Ampulü bulan kim olurdu acaba?

Van Gogh resimlerini çizmek için yeterli tuval ve boyaya ulaşamasaydı veya zorla başka işler yapmaya zorlansaydı. Mozart sağır oldun diye bir köşeye atılsaydı. Einstein’ın dengesizliklerine göz yumulmasaydı (Bir önceki yazıda bahsetmiştik geç konuştuğu ve geç okuduğu için özürlü olduğu düşünülüyordu).

Sonuç olarak; üstün potansiyelli bireylerin yetişmesi için ortam çok önemlidir. Aile de bireyler için önemlidir. Belki ortam olmasa da tüm olumsuz şartlara rağmen bazı dâhiler ortaya çıkabilir ama ya kaybolup gidenler ne olacak.

Aileye düşen imkânları zorlayarak dâhilerin yetişeceği ortamı hazırlamaktır. Hazırlamak rahat edeceği ortam değil araştırma yapabileceği, üretebileceği ortamlar oluşturmaktır. Unutmayalım ki sağlıklı ağaçlarda olgun ve güzel meyveler yetişir.

Rafet TÜRK

Matematik Öğretmeni

www.rafetturk.com

 

 

 

Share this post