Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

5. Sınıf Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama

5. Sınıf Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama

bölmeDeğerli öğrenciler bugünkü dersimizde bölme işlemi ve kalan nasıl olur, bunları inceleyeceğiz. Örnekler ile bölen kalan ilişkisini açıklamaya çalışacağım.

ÖRNEK:

5A,5B,5C,5D,5E,5F gibi 6 sınıfı olan bir okulda öğrenci velilerinden birisi sınıflardan birisini unutarak 5 adet pasta yapmış olsun. Her sınıf eşit miktarda pasta alması için nasıl bir dağıtım yapabiliriz.

Keşke 6 tane yapsaydı uğraşmasaydık der gibisiniz ama 6 tane yaparsa matematik nasıl gelişecek 🙂 ...

Her pastayı 6'ya bölsek ve herbir parçayı farklı sınıfa dağıtsak nasıl olur? Yada her bir pastayı 6 ya bölüp sırayla 5'er parça da dağıtabiliriz.

Diğer bir ifade ile 5 tane 1/6 pasta verebiliriz. Bu durumda tüm sınıflar eşit şekilde pasta almış olurlar.

 

NOT: Her bölme işlemi aynı zamanda bir kesir ifade edeceğini aklımızdan çıkarmayalım.

ÖRNEK: 13 öğrenci satranç klübünü seçmişlerdir. Bu arkadaşların aynı anda maç yapabilecekleri kaç masaya ihtiyaç vardır?

ÇÖZÜM: 13:2 ye bölüdğümüzde bölüm 6 kalan 1 olur. Bu kalanı ne yapacağız? Dışarıda kalan tek başına maç yapmayacağına göre 6 masa yeter herhalde...

ÖRNEK:

15 kişilik bir turist kafilesi gezerken arabaları bozuluyor, geziye taksilerle devam etmek zorunda kalıyorlar. Bir taksi 4 kişi aldığına göre en az kaç taksi gerekir?

ÇÖZÜM:

15:4= 3 +(Kalan 3) 3 taksi kesin gerekiyor dıarıda kalan bir kişi bile olsa taksi gerekecekti ki 3 kişi kalmış ... o zaman bize en az 4 taksi gerekiyor.

 

 

 

 

Share this post

Bir cevap yazın