Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

8. Sınıf Koordinat Sisteminde Öteleme

8. Sınıf Koordinat Sisteminde Öteleme

Aşağıdaki koordinat düzleminde ABC üçgeninin x ekseni boyunca 5 birim sağa ötelenmiş hali olan A’B’C’ üçgeni çizilmiştir.koordinat-oteleme

ABC üçgeninin köşelerinin koordinatları A(—3, 4), B(—4, 1) ve C(—1, 1) dir. ABC’ üçgeninin köşelerinin koordinatları ise A’(2, 4), B’(1, 1) ve C’(4,1) dir.

koordinat-oteleme

koordinat-oteleme-2

Yukarıdaki koordinat düzleminde ABC üçgeninin y ekseni boyunca 4 birim aşağı ötelenmiş hali olan A'B'C' üçgeni çizilmiştir.
ABC üçgeninin köşelerinin koordinatları A(4, 4), B(1, 2) veC(3, 1) dir. ABC’ üçgeninin köşelerinin koordinatları ise A'(4, 0), B'(1, —2) ve C'(3, —3) tür.

koordinat-oteleme-3

Yukarıdaki koordinat düzleminde ABCD dörtgeninin orijin etrafında saat yönünde 180 döndürülmesiyle elde edilen AB’C’D dörtgeni çizilmiştir.
ABCD dörtgeninin köşe koordinatları A(0, 0), B(—1, 1), C(—2, 3) ve D(0, 3) tür.
AB’C’D’ dörtgeninin köşelerinin koordinatları ise A(0, 0), B’(1, —1), C’(2, —3) ve D’(0, —3) dür.

koordinat-oteleme-4

Not: Bu yazı hazırlanırken Pi Analitik Yayınları 8. Sınıf kitabı kullanılmıştır. Kitabı tüm kitapçılarda bulabilirsiniz. Buradaki bilgiler özet bilgiler olup ayrıntılı soru ve çözümleri için asıl kaynağı kullanmalısınız.

 

Share this post

Bir cevap yazın