Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
pornolar

Doğal Sayı Problemleri

Sevgili öğrenciler bu bölümde iki ve üç adımlı problem örnekleri bulabilirsiniz.

İki Adımlı Problemler:

1) Bir okuldaki erkek öğrenci sayısı 120 dir. Bu okuldaki kız öğrencilerin sayısı erkek öğrencilerin sayısının iki katından 35
eksiktir. Buna göre, bu okuldaki toplam öğrenci sayısını bulunuz. (235)

2) Bir mağazada satılan A marka cep telefonunun fiyatı B marka cep telefonunun fiyatının 4 katıdır. A marka cep telefonunun fiyatı 1620 TL olduğuna göre, bu mağazadan bir tane A marka, bir tane de B marka cep telefonu alan bir kişinin toplam kaç TL ödeyeceğini bulalım: (CEVAP: 2025)

3) Ufuk, parası ile tanesi 42 TL olan tişörtlerden 2 tane alırsa 18 TL’ si artıyor. Ufuk, fiyatı 145 TL olan bir ayakkabıyı almak istiyor. Buna göre, Ufuk’un bu ayakkabıyı alabilmesi için kaç TL’ye daha ihtiyacı olduğunu bulalım: (43)

4) Bir okulda 317 öğrenci vardır. Bu okulda düzenlenen Ürgüp gezisine 5 otobüs öğrenci katıldı.
Her otobüste 42 öğrenci olduğuna göre, geziye katılmayan öğrenci sayısının kaç olduğunu bulalım: (CEVAP: 107)

5) Bir konferans salonunda 45 sıra koltuk ve her sırada 28 koltuk vardır. Bu salonda verilen bir konferansta her koltukta birer kişi
oturmuş ve bazı kişiler konferansı ayakta dinlemiştir. Konferansı dinleyen toplam 1324 kişi olduğuna göre, kaç kişinin  konferansı ayakta dinlediğini bulunuz.(64)

6)  Bir satıcı aldığı 540 kg elmayı 6’Şar kilogramlık poşetlere doldurmuş ve poşetlerin tamamını 10 TL’den satarak tamamını bitirmiştir. Buna göre, satıcının elmaların satışından kaç TL kazandığını bulunuz.(900)

 

Üç Adımlı Problemler:

1) Bir mağazada bir çift ayakkabı 110 TL’ye satılmaktadır. Bu mağazada bir deri montun fiyatı bir çift ayakkabının fiyatının
8 katı kadardır. Bu mağazadan bir deri mont ve bir kaç çift ayakkabı alan Ergün Bey toplam 1210 TL ödemiştir.
Buna göre, Ergün Bey’in kaç çift ayakkabı aldığını bulalım: (3)

2) Bir mağazada satılan gömleklerin tanesi 55 TL ve bir takım elbisenin fiyatı bir gömleğin fiyatının 6 katı kadardır. Bu mağaza
dan bir takım elbise ve birkaç tane gömlek alan bir kişi toplam 550 TL ödemiştir.
Buna göre, bu kiŞinin kaç tane gömlek aldığını bulunuz.(4)

3) Bir manav; tamamını 660 TL’ye aldığı 320 kg eriğin tamamını 2’şer kg’Iık torbalara koyarak torbasını 5 TL’den satmıştır.
Buna göre, manavın eriklerin satışından toplam kaç TL kâr ettiğini bulunuz.(140)

 

Share this post

Bir cevap yazın