pornolar

Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

Matematik Dersinde Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

math4Matematik ile ilgili sıkıntılarınız mı var? anlamıyorum olmuyor, çalışıyorum çalışıyorum yapamıyorum mu diyorsunuz. Sihirli anahtar yazımızda , başarının formülü nü bulduk. Kestirmeden matematik profesörü olmanın yolları, yata yata matematik olimpiyat madalyası nasıl alınır?devamı için...

Bu dediklerime inandıysanız , vay halinize alın size formül , laptopun arkasına yazdım. laptop-sticker-4250

anahtarBoşverin bunları gerçekten matematikte başarılı olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Köyün birinci yaşlı bir köylü varmış. Gençler köylü amcaya sormuşlar ineğin ne kadar süt veriyor diye..

Köylü: İneğim süt vermez, sütü ondan siz alırsınız. demiş.

Başımızın tacı, milletin efendisi olan köylümüz taşı gediğine ne oturtmuş değil mi? İnek süt vermez, onu siz alırsınız.

Peki bu hikayenin bize bakan yönü nedir?

Başarı bize gelmez, biz başarıya gideceğiz.

İyi de nasıl gideceğiz? Ne yapmamız gerekir? bu sorulara bir cevap bulmak lazım, öyle değil mi? o halde başlıyoruz,koltuğunuza rahat oturun, kemerlerinizi takın.  derin bir nefes alın. Ekrana daha dikkatli bakın, dışarıdaki tüm seslerden uzaklaşın. ... bunları yapabiliyorsanız ilk adım tamam işin zor kısmını halletttik demektir. Çünkü hayatı başarma hayalleri ile geçen bir sürü arkadaşımız daha yazının bu bölümlerini okumadan zaten başka sitelerde başarının sırlı anahtarını arıyor. Daha da çok arayacaklar..çünkü ilk kural SABIR'dır. Civciv bile yumurtadan 21 günde çıkıyor değil mi? insanın sadece dünyaya gelebilmesi 9 ay sürüyor ama geldiğinde daha yeni başlıyoruz. Eğitimi yıllarca sürüyor..

Matematikte başarılı olmanın yollarını sırayla yazalım bakalım.

KURAL1: Sabır

Bu işin biraz zaman alacağını baştan kabul edelim bir gece ders çalışmayla dünyayı kurtaramazsınız. Eğer tüm dersler bir gecede bitiyorsa o zaman bu kadar insan niye günlerce ders çalışıyor. Dünyanın en akıllısı olmadığınıza önce bir kendiniz inanın. Yani başarı yolunda yürümek biraz zamanımızı alacak.

KURAL 2: Hedef

Öncelikle neden ders çalışmanız gerektiğini sorun kendinize. Bunun için kendinize bir hedef koyun. Hedefsiz gemiye rüzgar bile yardım etmez der Montaigne abimiz.

Kural 3: Kendinizi Tanıyın.

Nasıl ders çalışıyorsunuz öğrenmeye çalışın. Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır. Yoğunlaşma sürenizi belirleyin. Verimli olduğunuz saatleri belirleyin. Dikkatiniz dağıtabilecek tüm durum veya araçları belirleyin.

Kural 4: Plan yapın

Planlarımız, günlük, haftalık, aylık yapabiliyorsanız yıllık olsun. Ders çalışmaya başlamadan önce yapacağınız çalışmaları , ödev , test belirleyip bitirme üzerine planlar yapın. Derse başladıktan sonra kesinlikle haftalık, aylık planlarla ilgili çalışma yapmayın.

Önünüzdeki yemeği yerken size lazım olan sadece ağzınızdaki lokmadır , siz ağzınızdaki lokmayı bitirmeden ard arda ağzınızı yemekle doldurursanız o yemeğin size faydası olmayacağı gibi zararı da dokunabilir. Matematik içinde aynı durum söz konusudur. Bir konuyu hazmetmeden diğer konuya geçerseniz. Baklava ile cacığı karıştırısınız.. hayali bile kötü oldu değil mi?  eee  başarı yollarının dikeni bunlar, gülü seven dikenine katlanır.

Kural 5: Ödül Adamı baştan çıkarır

Ders çalışma sırasında kendiniz motive edici küçük ödüller koyun. Örneğin,” 40 soru çözünce bir çikolata yiyeceğim” gibi.

Kural 6: Hazırlığınız tam yapın. 

Çalışacağınız konu ile ilgili tüm defter,kitap her ne varsa elinizin altında olsun derse başladıktan sonra yok ucum bitti, yok çişim geldi olmaz. Maddi manevi tüm hazırlıklarınızı yapın ve ders çalışmaya hazır olun.

Kural 7: Önce temel kavramlar

Bir inşaat yapılırken önce kabası yapılıyor, sonra ince işçilik .. ders çalışırken de aynısı yapılmalıdır. Önce konunun ana hatları öğrenilmeli sonra teferruta girilmelidir. Kesinlikle matematikte ezber yapmaya çalışmayın, konuyu anlamaya çalışın ve bolca benzer örneklerle tekrar yapın.

Kural 8: Köşe taşlarını iyi belirleyin.

Ders çalışırken önemli bulduğunuz veya sizi zorlayan kısımları not alın, tekrar yaparken çok işimize yarayacaktır.

Kural 9: Son tekrar. 

Dersi bitirmeye karar verdiğinizde almış olduğunuz notları ve çalıştığınız konuya son bir kez daha baştan sona hızlı bir tekrar yaparak dersi bitirin. Bir önceki kuralda almış olduğunuz notlar önemli..

Kural 10: Kendinize güvenin.

Buraya kadar gelebildiyseni başarmayı çok istiyorsun demektir. O zaman muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

 

Zannetme ki bunları yapmak seni çok başarılı yapacak, daha yeni başladık kural 1 'i unutma .Benden şimdilik bu kadar, devamı gelecek okumak için  tekrar uğraman gerekiyor.

Rafet TÜRK

Matematik Öğretmeni

 

Share this post